Den 5. juni 2021 afholder vi for første gang DBS-dag, og du skal med!
DBS-dag er et arrangement vi stabler på benene, for at sikre at vi trods restriktioner kan mødes for at inspirere hinanden og dyrke fællesskabet.
Dagen vil blive fyldt med:
* Workshops om hvordan vi kan arbejde målrettet med familiefællesskab, friluftsliv og samarbejde
* Udforskning af Ungdomsøens rammer og hvordan Ungdomsøen kan bidrage til at gøre en forskel i samfundet
* Grin, bål og godt samvær
Kort sagt, så bliver det en dag hvor vi arbejder med alt det som ligger udover forretningsmødet på førerstævnet.
I Korpsrådet ser vi utroligt meget frem til et event i et uformelt set-up, hvor vi tager os tid til at snakke om de ting som vi måske har lidt for travlt til at reflektere over i en travl spejder-hverdag.
Vi håber at lige netop DU har lyst til at deltage, så vi kan få så mange gode ideer på bordet som muligt – og dele alle vores gode erfaringer.
Program
10.00-12.00: Program
12.00-13.00: Frokost
13.00-17.00: Program
18.00-19.00: Aftensmad
19.00: Hygge og fri leg
Praktisk
Pris: Det er gratis at deltage. Man kan vælge at overnattet på øen fra lørdag til søndag mod betaling.
Færgeafgange: Fra Nyhavn til Ungdomsøen lørdag morgen kl. 9.00 (check in 8.40)
Fra Ungdomsøen til Nyhavn er der flere muligheder både lørdag eftermiddag og aften, samt søndag. Se mulighederne i tilmeldingen. Dit valg i tilmeldingen vil i første omgang være et ønske, som vi så vidt muligt vil forsøge at imødekomme. Hvis det ikke kan lade sig gøre, så kommer du på en tidligere afgang.
Måltider: Vi sørger for frokost og aftensmad lørdag på Ungdomsøen. Hvis du bliver og sover til søndag, skal du selv sørge for at have morgenmad med.
Overnatning: Der er mulighed for at overnatte fra lørdag til søndag. Der er nogle pladser i sovesale et par shelters samt mulighed for at slå telt op. Du kan se antallet af pladser og priserne i tilmeldingen.
Vi forsøger at finde en mulighed for at overnatte i København fra fredag til lørdag for dem, der kommer lang vejs fra. Husk at angive det i tilmeldingen, hvis du er interesseret i muligheden.
Tilmelding: Find tilmeldingen på tilmelding.dbs.dk. Tilmeldingsfristen er 15. maj.