Siden sidste sommer har Århus kreds, også kaldet Frederiksbjerg Spejderne, prøvet at genstarte kredsen med gode kræfter fra de tilbageværende spejderfører fra Århus og enkelte nye spejderfører udefra.
Kredsen har fået ny kredsfører og det er en gammel kending fra den tidligere Jerup kreds, nemlig Annette Olesen, som har taget opgaven på sig.
Da kredsen startede sidste sommer, var der reelt kun 2 spejdere tilbage og ”kun” en håndfuld aktive førere.
Der blev vedtaget et nyt koncept og kredsen startede ud med familiespejd en gang om måneden.
Konceptet med familiespejd er, at mødes i naturen hver gang. I Århus kan man via kommunen booke gratis shelter, hvor der også er toilet forhold og mulighed for vand, og det gør vi for et år ad gangen.
Vi synes vi er kommet godt i gang og nu møder der 8 til 10 små familiespejdere trofast en gang om måneden sammen med deres forældre.
Der prøves kræfter med mange spejderfærdigheder og vi udforsker naturens mange muligheder. Der er selvfølgelig også tid til leg og fællesskabet med hinanden. Vi slutter altid dagen omkring bålet og et eller andet spiseligt, som spejderne selv hjælper med at lave.
I maj måned var kredsen på en overnatning ”Nat i naturen” støttet af Friluftsrådet, hvor mange af både spejderne og forældrene deltog og prøvede at sove ude i shelter for første gang. Overnatningen var en stor succes og datoen for næste overnatning er allerede planlagt.
Samarbejdet med Baptistkirken i Århus er rigtig godt, de fleste at spejderne lærer og hører om familiespejd gennem kirken, derudover indbydes der via facebook i diverse grupper omkring Frederiksbjerg.
Alt i alt går det godt og fremad med spejderarbejdet i Århus, og vi er som kreds klar til at tage imod de næste 10 familiespejdere, så vi kan vise at Århus er en stolt baptistspejder by og kreds.
Ps. Vores nye Beachflag er støttet af Landsgildet og OK og så har vi fået trækvogn m.m. via Salling Fonden og Århus kommune, så spejder tak til vores sponsorere for hjælpen.
Spejderhilsner fra Århus og Frederiksbjerg Spejderne